Lampert...

Autor: Michal Židek | 1.5.2016 o 0:00 | (upravené 1.5.2016 o 15:34) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  99x

Príjemné čítanie!

Lampert, magister Demeter a Rajecký hrad

Pred 3.septembrom 1276 vydal Ladislav IV. –Kumánsky listinu, kde odmeňoval Kazimírových synov Pongráca a Petra za ubránenie hradu Čachtice. Tento hrad počas vojen obliehali spolu s inými hradmi na Považí české vojska Přemysla Otakara II.. Synovia veľmoža Kazimíra z bíňskej vetvy Hont – Poznaňovcov,  Pangrác, Ugrin, Peter, Lampert, Ladislav a Štefan v tej dobe vlastnili hradné panstvá Bojnice, Prievidza, Čachtice a Tematín.

Snahou Kazimíra bolo spojiť ich majetky a tak v roku 1236 získala vetva Benyei výmenou za viaceré obce obec Rajec. Kazimírovi synovia sa v roku 1277 rozhodli vystavať v rajeckej doline hrad, ktorý by bránil ich majetky v čase nápadov českých vojenských družín.

Pre ich zámer im poslúžil posledný severný kopec Dubovej, z ktorého videli na celé okolité územie rajeckej doliny, priľahlé obce a na severozápad, aj na hrad Lietavu.

V bitke na Moravskom poli, 26.augusta 1278, bojovali v radoch uhorského vojska aj potomkovia Hont – Poznaňovcov. Stáli na strane Rudolfa I. Habsburského, ktorý s ich pričinením vojnu vyhral. Lampert, syn Kazimíra, sa v tej dobe obrátil na svojho vzdialeného príbuzného, majstra Demetera, so žiadosťou o pomoc.

„Demeter, ako rád Ťa opäť vidím“, utrúsil Lampert, keď sa spolu stretli. „Poď, sadneme si k dobrému vínku.“ Majster Demeter ostal v pomykove. „Čo odo mňa chce, ak sa takto ku mne chová?“, pomyslel si. Netrvalo dlho a už debatovali. Lampert sa rozhovoril o svojej rodine a bratoch i ich úmysloch. Demeter len počúval. On bol ten, ktorý mal navrch. Demeter bol totiž veľmi bohatý a zastával aj funkciu bratislavského a zvolenského župana. Ako Lampert ukončil svoj monológ, Demeter spustil: „Lampert, dohodneme sa, ale musím spísať podmienky, za ktorých bude moja pomoc Tvojej rodine daná. Ak budete s otcom a bratmi so všetkým súhlasiť, pomôžem Vám.“ Započala sa teda výstavba hradu Rajec. Čas bežal a hrad rástol do krásy. Všetko bolo na najlepšej ceste, aby sa zámer Lamperta s pomocou majstra Demetera uzavrel k spokojnosti oboch strán. Prišiel však rok 1290, kedy zomrel pán Peter Lampertov svokor. Nastali hádky rozvetvenej rodiny o majetky, ktoré Peter vlastnil. Hádky vytvorili v rodine dve skupiny. Jedna podporovala kráľa, druhá bola proti nemu. Majster Demeter vtedy ešte viacej zbohatol. Kráľ Ladislav IV. totiž rozhodol, aby všetky majetky pripadli za „mnohé chvályhodné služby“ jemu. Nebohého Petra zať Lampert sa tak stal sokom majstra Demetera. Aj ostatní Kazimírovi synovia patrili do radov opozície.

Neskôr sa Lampert a jeho bratia pridali k Matúšovi Čákovi, s ktorým rabovali a napádali hrady i cirkevné ustanovizne. Lampert s bratmi sa tak dostali do veľkých problémov.  Pretože bol majster Demeter zainteresovaný do výstavby a zveľaďovania hradu Rajec a jeho okolia, chcel sa s Lampertom stretnúť.

Lampert s majstrom Demeterom sa stretli  vo vojsku rakúskeho a štajerského vojvodu Albrechta, 2.júla 1298. Jeden pri druhom bojovali v bitke, v ktorej ich strana zvíťazila. Tu sa aj uzmierili. „Lampert“, kričal Demeter na zraneného. „Žiješ?“ „Áno, len trocha mojej krvi vyteká.“ Majstrovi Demeterovi hneď skrsla myšlienka. „Musím ho zachrániť“, povedal si. Napriek všetkému je moja rodina a rozhádali nás iba majetky. Čo je život človeka proti veciam a celému bohatstvu. Lampert sa zo zranenia onedlho vystrábil a majster Demeter mu vraví:“ Tak ako s Vami Lampert?“  Lampert sa začudovane pozerá a odpovie: „ Ako to myslíš ?“ „Nuž tak, ako sa ťa spytujem“, hovorí Demeter. Musíme sa dohodnúť, ako sa porátame finančne, ale aj s Vašim bývalým priateľom Matúšom, ktorý Vás o Váš majetok oraboval.

Lampert, ako tvrdý muž, nechcel ukázať bôľ v srdci, ale človek si nepomôže. Znenazdajky sa rozplakal a vraví Demeterovi: „Priateľu, pomôž mne a mojim bratom z problémov, ktoré sme si vyrobili a ja budem celý svoj ostatný život verný Tebe i tvojim deťom.“ Demeter sa pousmial a vraví: „Dobre, keď tak prosíš. Pomôžem, ale sľúb mi, že sa odteraz vo všetkom najprv so mnou poradíš. Konať budete až potom.“ Natešený Lampert mu to prisľúbil.

O rok neskôr, v roku 1299 vydal Ondrej III. listinu, podľa ktorej vrátil Kazimírovým bratom Ugrinovi, Petrovi a Lampertovi späť päť hradov spolu s majetkami, ktoré im násilne zobral Matúš Čák. Piatym hradom bol hrad Rajec. 

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Érsek sa rozhodol, bratislavské letisko chce dať do prenájmu

Minister predložil návrh na 30-ročnú koncesiu letiska.

SVET

Čoraz viac utečencov mieri na sever Európy cez Slovensko

V Rakúsku vojaci pomáhali pri klasickej policajnej činnosti.


Už ste čítali?